Sledovat nebo odposlouchávat lidi pomocí kamer a mikrofonů ztrácí kouzlo utajení. Po nejnovějším se to může dělat podstatně sofistikovanějším způsobem, při kterém sehrají hlavní roli speciálně upravené žárovky.
Odposlech pomocí žárovky
S novým uplatněním žárovek přicházejí vědci z izraelské Ben-Gurion University. Právě tím se po letech výzkumů podařilo přijít s mnohem rafinovanějším způsobem odposlechu v bytech, kancelářích nebo jiných prostorách. Ten umožní napojení žárovky na speciální systém schopný do detailů rozpoznávat, o čem se v dané místnosti mluví.
Jak systém odposlechu funguje:
- odposlouchávací žárovka se nastaví směrem k senzoru zachycujícímu zvukové vlny
- senzor zachytí komunikaci díky tlakovým odchylkám vyvolaným právě zvukem
- data získaná pomocí takového senzoru se následně zapíší do počítačového softwaru
- o následný přepis získaných dat v podobě zvukových stop se postará speciální algoritmus
Dosah odposlechu do 25 metrů
Výše uvedený systém odposlechu byl vícekrát testován, čímž se potvrdily předpokládané schopnosti a parametry zařízení. Pro autory modelu je klíčový zejména dosah odposlechu, který má údajně 25 metrů, což je více než u kteréhokoli mikrofonu. Po tuto vzdálenost se pomocí žárovky dá dešifrovat komunikace i přehrávaná hudba.
S novou metodou odposlechu se nespojují pouze plusy. Kromě technických nedostatků, například. ztráty schopnosti odposlechu po překrytí světla žárovky, se mluví také o etických otázkách. Žárovky se totiž mají dostat do volného oběhu za cca 1000 USD, což může být pro hackery nebo mafiány výhodná investice usnadňující praktikování aktivit vedoucích k zásahům do soukromí či dokonce ke kriminální činnosti.