spot_img

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především...

Deprese jako nemoc

Opravdová deprese je pro člověka velmi skličující a ničivá....

Víte, na které plenky se můžete spolehnout, ať už máte novorozeně nebo batole?

Jednorázové plenky jsou často probírané zboží. Někdo řeší, jak...

Stolujte v přírodním duchu. Stačí mít dřevěné misky, příbory a další vybavení

Líbí se vám skandinávský styl v domácnosti? Máte doma jídelní...

Top 10 rostlin pro minimalistické zahrady

Mnozí majitelé rodinných domů dnes chtějí jednoduchou zahradu, ve které méně je víc. Minimalistická zahrada je jako minimalistická architektura, využívá jednoduchých, výrazných forem bez zbytečných ozdobných detailů. Je v ní málo rostlin, zato každá upoutá pozornost a ladí s moderním domem a okolními úpravami. Pokud vás zajímají rostliny, které budou působivé jako sochařské objekty, máme pro vás několik skvělých kandidátů.

 1. Strom Aloe
  Ve výrazném vlivu na minimalistický prostor je obtížné porazit strom Aloe, konkrétně Aloe barberae. Tento rodák z Jižní Afriky a Mosambiku může dosáhnout až 18 metrů, ale roste pomalu, takže mu to může trvat celé roky. Je odolný vůči suchu, má snadnou údržbu, potřebuje však ochranu před chladem. Díky své schopnosti vyrovnat se s vysokými teplotami je ideální pro místa, kde je mnoho tvrdých terénních úprav, tedy beton, kámen či keramika, která značně odrážejí a vyzařují teplo. Existuje několik dalších druhů aloe, které dorůstají do kmenů, ale Aloe barberae je nejvyšší. Náš tip – chcete-li ještě více zvýraznit výraznou formu stromu Aloe, v noci jej osvětlete zespodu.
 2. Frangipani
  Sukulentní rostlina Frangipani, nebo také Plumérie, má elegantní tvar, který skvěle doplňuje současné minimalistické budovy. Zároveň je hodnotná i díky svým bohatým voňavým květům, které vás na jeden nádech vtáhnou do tropů. Většina druhů je listnatých, ale bezlisté větve mají zase krásu sochařského objektu a vůně jejich květin v létě kompenzuje nedostatek listů v zimě. Frangipani potřebuje místo bez mrazu a dostatek slunečního záření, aby mohla dobře kvést. Náš tip – Frangipani se nejlépe vysazují v květináčích v chladnějších oblastech nebo u stěny orientované na sever.
 3. Japonský javor
  První minimalistické zahrady vytvořili japonští krajinní designéři a javor (Acer palmatum) v nich byl vždy klíčovou rostlinou. Největší atrakcí japonských javorů jsou výrazné krásně zabarvené listy a půvabné linie větví, listy opadají. Jsou to malé stromy, jejichž velikost se pohybuje od 5 metrů vysokých až po malé jednorázové kultivary, takže jsou vhodné i pro malé zahrady, nádvoří a květináče. Japonské javory vypadají úžasně, když jsou umístěny před rovnou neutrální stěnou, kde lze ocenit jejich zářivé barvy.
 4. Cykasy
  Tato starodávná skupina rostlin je ceněna pro svůj architektonický vzhled, který je často využíván jako ústřední bod v současných minimalistických zahradách. Velmi pomalu rostoucí cykasy postupně tvoří kmen jako populární Cykas japonský (Cycas revoluta) na obrázku, který může nakonec dosáhnout výšky 3 až 4 metry. Náš tip – Cykasy obvykle potřebují vyšší teploty a dobrou drenáž, proto se jim daří v květináčích a vyvýšených záhonech. Jako mulč používejte kamínky, abyste udrželi půdu teplejší.
 5. Tchyně jazyk
  Známý tchýn jazyk (Sansevieria), populární v padesátých letech minulého století, je nyní opět v módě a často se používá, jak je znázorněno na obrázku, na vyvýšených záhonech. Vzpřímený tvar a pestré barvy tohoto sukulentu jej činí ideálním pro minimalistické zahrady, kde se klade důraz na silné formy. Díky své schopnosti vyrovnat se s horkými a slunečními lokalitami je obzvláště vhodný pro nádvoří. Venku bude šťastně růst v teplých oblastech bez mrazu, ale je třeba jej vysadit do nádoby na velmi chráněném místě nebo uvnitř na chladnějších místech. Náš tip – stejně jako většina sukulentů, i tchýn jazyk v zimě vyžaduje méně vody a dokonalé odvodnění.
 6. Třtiny
  Na tenkých listech a půvabných tvarech rákosů je něco velmi poetické, zvláště když se pohybují ve větru. Toto krásně kontrastuje s odvážnou architekturou staveb, které často obklopují minimalistické zahrady. Mnohé třtiny, jako například Rákos obecný, Pálka širokolistá nebo novozélandská Apodasmia similis nazývaná také Oioi, jsou mimořádně všestranné rostliny a dokáží se vyrovnat s těžkými podmínkami, jako jsou bahnitá nebo suchá půda, vítr, solný poprašek či teplo. Maximálního účinku dosáhnou tyto rostliny ve velkých skupinách.
 7. Břízy
  Minimalistická zahrada vyžaduje dramatický efekt a elegantní kmeny břízy jsou k tomu přímo stvořené. V tomto rodě listnatých stromů a keřů je asi 60 druhů, z nichž některé mají výrazné stříbrné a bílé kmeny. Aby bylo dosaženo působivého efektu, je třeba využít břízy ve skupinách po třech nebo více, ideálně s nízkým pokryvem půdy, takže pohled přitahují kmeny stromů. Břízy jsou tolerantní vůči mrazu a nejsou náročné na půdu, ale v suchém počasí, když jsou mladé, potřebují zalévat.
 1. Tvarované topiary
  Topiary jsou tvarovány okrasné dřeviny, které jsou k vidění v mnoha dnešních zahradách. V tradičních zahradách jsou formovány symetricky do tvarů kužele či koule, ale strohé minimalistické zahrady lze vyniknout drobným listnatým keřem prořezaným do více organických tvarů. Jednou z technik je „niwaki“, starodávná japonská ořezávací metoda, při které se stromy a keře upravují do tvarů podobným mrakům. Na tvarování se nejlépe hodí cypřiš, cesmína, tis, borovice, zimostráz nebo brslen. Obecně použitelné jsou stálo zelené keře a stromy.
 2. Bambus
  Další rostlinou, kterou japonští zahradníci po staletí vysoce oceňovali, je bambus, rostlina s takovou krásou a jemností, že ji dnes obdivuje celý svět. V minimalistické zahradě vypadá nejlépe na obyčejném pozadí, na kterém si můžete naprosto vychutnat její krásné čisté linie a jemné listí. Existuje mnoho různých druhů bambusu, některé s černými, červenými, žlutými nebo modro-zelenými stopkami a výběrem z různých výšek. Vždy si vyberte shlukovací bambus, nikoli popínavý druh, který se může rozšiřovat do prostoru.
 3. Trávy
  Podobně jako rákos, i trávy jsou v minimalistické zahradě vysazeny pro svou půvab a jemnost, což živě kontrastuje se stěnami, ploty, promenádami a jinými stavbami. A podobně jako třtiny, měly by být vysázeny ve velkých skupinách, aby bylo dosaženo co nejlepšího účinku, s několika dalšími rostlinami, které by mohly soutěžit o pozornost. Většina trav upřednostňuje dobře odvodněnou půdu a dostatek slunce, ale existují také takové druhy, které mohou růst na poměrně mokré půdě. Náš tip – jedny z nejlepších trav s nízkou úrovní údržby jsou trávy z australského rodu Lomandra Grass.
spot_imgspot_img