spot_img

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především...

Deprese jako nemoc

Opravdová deprese je pro člověka velmi skličující a ničivá....

Víte, na které plenky se můžete spolehnout, ať už máte novorozeně nebo batole?

Jednorázové plenky jsou často probírané zboží. Někdo řeší, jak...

Stolujte v přírodním duchu. Stačí mít dřevěné misky, příbory a další vybavení

Líbí se vám skandinávský styl v domácnosti? Máte doma jídelní...

Inspirujme se navzájem v krizových časech

Asi před patnácti lety jsem poprvé sám navařil japonské jídlo pro přátele z ciziny. Suši, tempura, oden, okonomiyaki, to vše jsou oblíbená japonská jídla, z nichž jsem připravil sukiyaki. Záměrně jsem se nepouštěl do suši, protože jsem se domníval, že suši se syrovou rybou by pro někoho, kdo to předtím nejedl, mohlo být nevhodné.

Sukiyaki patří mezi nejoblíbenější jídla, zvláště pro Američany. Je to na tenounku nakrájené hovězí maso, tofu a zelenina se sukiyaki omáčkou (ta se dělá ze sójové omáčky, cukru, sladkého saké a vývaru z mořských řas konbu). Vše se vaří přímo na stole na velké pánvi, odkud se rovnou servíruje. Američané, Britové a Francouzi, pro které jsem vařil, se dívali na mě a učili se, jak jíst sukiyaki tradičním způsobem. Každý měl před sebou svou misku. V první řadě jsem do ní rozbil syrové vajíčko, pak pomocí hůlek vybral z pánve trochu z uvařeného jídla, ponamáčel v syrovém vejci a snědl. Následovala hlučná reakce zbytku stolujících: „Oh, ne, promiň, ale tohle já jíst nemůžu!“

Do té doby jsem vůbec netušil, že cizinci nemají rádi syrové vajíčko. V Japonsku jíme syrové vajíčko stejně rádi jako syrovou rybu. Například čerstvě uvařená rýže a na ni rozbité syrové vajíčko, to je tradiční jednoduchá japonská snídaně.

Jednou jsem se hádal s jedním Australanem o tom, jak správně připravit tvz. volské oko. Odmítal radikálně můj recept, který se jmenuje „sunny-side up“. Na pánev dáte olej, rozbijete vajíčko, přilijete trochu vody a zakryjete poklicí. Vajíčko se uvaří pouze napůl. On oponoval, že když se takto připravené vejce prořízne, bude z něho žloutek vytékat a to se nedá jíst. Prosazoval recept, kdy se jedna strana vajíčka úplně propečou a poté se otočí na druhou stranu, až je žloutek zcela tuhý. Jednou jsem dělal míchaná vejce Američance. Než jsem se do toho pustil, varovala mě, aby nezůstala jen polosyrová. Ale co je zajímavé, i já jsem se už změnil a přestalo mi chutnat syrové vajíčko. Zdá se mi nechutné a v Japonsku s tím mám problém.

Na Slovensku mě překvapilo, že vajíčko připravené na způsob sunny-side up je oblíbené. Často ho jedí lidé k snídani, například v hotelích. Já mám v Bratislavě svou oblíbenou pizzerii, kde si vždy objednávám jednu a tu samou pizzu se zeleninou a vajíčkem. Vždy však připomenu, že si prosím vajíčko řádně propečené.

Na Slovensku se nejedí běžně syrové ryby, zato si mnozí pochutnají na syrovém hovězím na topince (tatarský biftek). Toto jídlo známe v Japonsku jako oblíbenou specialitu z korejské kuchyně – pomleté ​​syrové hovězí maso se syrovým vajíčkem.

Ekonomická krize zasáhla také japonskou kuchyni. Rychlá a levná snídaně – tedy rýže se syrovým vajíčkem – je prý nyní velmi moderní. Recept propagují časopisy, televize, ba dokonce vznikla specializovaná restaurace, kde jej vylepšují přidáním dalších ingrediencí. Vyzkoušejte tuto japonskou specialitu. Je to nejsnazší a nejlevnější japonské jídlo.

spot_imgspot_img