spot_img

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především...

Deprese jako nemoc

Opravdová deprese je pro člověka velmi skličující a ničivá....

Víte, na které plenky se můžete spolehnout, ať už máte novorozeně nebo batole?

Jednorázové plenky jsou často probírané zboží. Někdo řeší, jak...

Stolujte v přírodním duchu. Stačí mít dřevěné misky, příbory a další vybavení

Líbí se vám skandinávský styl v domácnosti? Máte doma jídelní...

Elektřina se už bude moci vyrábět i ze stínu

Vědci pracující na vývoji zařízení na obnovitelné zdroje energie přicházejí s dalším revolučním objevem. Ten by časem mohl vyřešit problém, kterým disponují solární panely. Testovaný prototyp nového zařízení totiž dokáže generovat energii ze stínu.

Solární panely sice pomáhají šetřit náklady na energii milionům lidí po celém světě, ale jejich schopnosti produkovat levnou elektřinu jsou limitovány dostatkem slunečního světla. Pokud by však tvořily jeden celek se zařízeními Shadow-Effect Energy Generator (SEG), zajistily by téměř nepřetržitou výrobu obnovitelné energie bez ohledu na aktuální počasí.

Generování energie ze stínu
Jak již uvádí název tohoto revolučního zařízení, při produkci elektřiny je v tomto případě nutný stín. Právě z něj se získává energie potřebná k výrobě koncové elektřiny. Způsob její výroby funguje na podobném principu jako u solárních, resp. fotovoltaických panelech, mění se akorát zdroj energie.

Stín v přiměřených dávkách
Zatímco u solárních panelů je pro dosažení maximálního výkonu potřebného co nejvíce světla, generátory stínu jsou nejúčinnější, jsou-li dávky stínu přiměřené. SEG totiž funguje na principu využití kontrastu mezi světlem a tmou. V praxi to znamená, že nejvíce elektřiny dokáže vyrobit tehdy, když bude umístěno v polostínu, resp. pokud bude na stinném místě pouze polovina zařízení.

Výroba energie v interiérech
Systém produkce obnovitelné energie ze stínu by měl umožnit takovým zařízením vyrábět elektřinu přímo uvnitř budov. I díky tomu mohou být náklady na instalaci nižší než při montáži externích solárních panelů. Singapurští vědci, kteří stojí za testováním prvního prototypu, zároveň mluví až o dvojnásobné efektivitě. To ovšem nemá z SEG dělat náhradu solárních panelů, spíše jejich doplněk využitelný zejména na místech, kde není dostatek slunce.

spot_imgspot_img