spot_img

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především...

Deprese jako nemoc

Opravdová deprese je pro člověka velmi skličující a ničivá....

Víte, na které plenky se můžete spolehnout, ať už máte novorozeně nebo batole?

Jednorázové plenky jsou často probírané zboží. Někdo řeší, jak...

Stolujte v přírodním duchu. Stačí mít dřevěné misky, příbory a další vybavení

Líbí se vám skandinávský styl v domácnosti? Máte doma jídelní...

Einhell RT-CD 14,4 – silný kalibr pro stavbu i do dílny

S 12 milimetrovým vrtákem přefičí přes kleštiny hravě. S adaptérem odstřihne plechovou krytinu a s nastaveným momentem ji přichytí k laťování, jak se patří. Neprotestuje ani tehdy, pokud jí přikážete zavrtat do smrkového masivu 10 centimetrové šrouby o průměru 3 milimetrů. Běžné role jsou pro ni hračkou. Vy si ovšem rychle rozmyslíte, kde ji použijete. Držet celý den nad hlavou 2 kilogramy váhy je pro slabé chlapy silná káva.

Když jsme se rozhodli pro test akumulátorového šroubováku z letošní červené kolekce Einhellu, věděli jsme, že se nejedná o žádnou muší váhu. Zvolili jsme nejnižší model v nabídce, abychom zjistili, co umí. Pracovní výkon a výdrž baterií nás mile překvapily. Jaká ve skutečnosti je a co od ní lze očekávat? Testovali jsme, abychom vám prozradili víc.

Velká, těžká, avšak dobře vyvážená
Einhell RT-CD 14,4 se svým formátem rozhodně nepatří mezi nejmenší akumulátorové šroubováky na trhu. Právě naopak – robustní tělo a 14.4 voltový akumulátor naznačují, že se jedná o nástroj, který se ptá spíše do dílny a na lehké stavební montáže. Silný motor s vysokými otáčkami, solidní převodovka a kvalitně zpracovaná rychloupínací hlava dávají signál, že jsme v segmentu, kde rozhoduje výkon.

Plastové tělo před pozorným okem drobné nedokonalosti neukryje. Výlisky jsou na okrajích opracovávány ručně a tak je místy zřejmé, že ne všechno sedí na desetinu milimetru přesně. Nenechte se však odradit, protože jak jsme měli možnost se přesvědčit, tělo je pevné, houževnaté a odolá i hrubšímu zacházení na stavbě. Na místech exponovaných úchopu nechybí protiskluzová vrstva pryže.

Zatímco většina šroubováků má těžiště v ose rukojeti, v tomto případě se výrobce rozhodl pro jeho posunutí vpřed. Zpočátku jsme měli smíšené pocity, avšak ukázalo se, že jde o prvek, jehož cílem je zmenšit námahu zápěstí. Akumulátor posunutý vpřed je jakousi kyvadlovou protiváhou, takže ovladatelnost a manévrovatelnost je na velmi dobré úrovni. Dokonce jsme měli pocit, že jsme s tímto chováním v některých situacích začali dokonce počítat au klasicky řešených šroubováků nám kyvadlo chybělo.

1250 otáček se silným momentem
Řekneme-li, že motor této šroubováku je dostatečně silný na to, aby utáhl prostřihovací adaptér při stříhání plechové střešní krytiny, možná nám nebudete věřit. Popravdě řečeno, i my jsme byli překvapeni, když jsme při 1250 otáčkách motoru dosáhli rychlosti střihu 30 centimetrů za minutu. Motor se nepřehříval a ani převodovka nevydávala zvuky, které by naznačovaly, že cosi není v pořádku. Inu, vše svědčí o tom, že od tohoto modelu lze očekávat mnoho. Přestože i zastřihování plechových plátů přímo u komínu, aniž by musela krytina cestovat z místa na místo.

Motoru sekunduje převodovka, jejímž prostřednictvím lze dosáhnout dvou rozsahů otáček. Při pomaloběžném převodu dosahuje maxima 350 otáček za minutu, při rychloběžném 1250. To je dost na to, abychom bez problému využili samořezné šrouby s frézovací hlavou pro spojování kovových profilů. Plynulá regulovatelnost otáček prostřednictvím spouště je samozřejmostí, měli byste však vědět, že vás bude nutkat pokušení, vychutnat si sílu naplno.

Proto se nastavení správného momentu stává klíčovým úkolem a pouze třecí spojka zajistí, aby se hlavičky šroubů nezavrtávaly pod úroveň povrchu materiálu. Moment je nastavitelný ve 21 krocích s mezistupněmi na půli cesty, což znamená 42 různých nastavení. Při síle, kterou dokáže motor s převodovkou vyvinout, to rozhodně není mnoho. Pouze při postupném vybíjení akumulátoru je třeba čas od času kliknout o jeden stupeň výše.

Skličování s komfortem
Jelikož převodovka je navržena tak, aby osa nebyla možné při vypnutém motoru přetáčet, sklíčidlo má pouze jeden prstenec, který kryje celou jeho délku. To znamená více prostoru pro lepší úchop a možnost jednoruční výměny pracovních nástrojů. Přidáme-li k tomu běh motoru, lze dosáhnout silného upnutí nástroje čelistmi i bez toho, aby musel být použit závit s nízkým stoupáním. Sklíčidlo je navrženo pro nástroje se stopkou o průměru do 10 milimetrů, přičemž stoupání závitu při aretaci hlavy je 1 stupeň na jeden milimetr.

A jak je to s osovou přesností? Jistá odchylka zde je, nebrání však ani tomu, abyste s přesností spojovali CD a UD profily malými samořeznými TEXy.

V kufříku je přiložen magnetický držák, deset nejpoužívanějších bitů v kvalitě Cr-V a v rukojeti naleznete dva oboustranné univerzály pro šroubování.

Přehled iv tmavých zákoutích
Zabudovaná LED svítilna sice pracovní lampu nenahradí, jedná se však o ideální doplněk při práci ve slabě osvětlených prostorách. Doplňkové osvětlení se nám osvědčilo při montáži roštů v podkroví či při montáži pracovních desek na stoly v dílně. Pokud se dostanete do tmavého koutu, máte jistotu, že v místě šroubování či vrtání bude vždy dostatek světla. LEDka i přes vysokou svítivost nedráždí zrak. Pokud si jednou zvyknete, budete očekávat tento prvek všude.

Na magnet se nespoléhejte
Pokud má každá ruka co dělat, abyste se dostali na nedostupná místa, padne vhod, pokud se najde místo pro odkládání šroubů. Výrobce přišel s řešením – bohužel ho dotáhl do konce. Magnet zabudovaný v akumulátoru sice malé šrouby udrží na místě, jakmile však potřebujete pracovat s větším kalibrem než 25 milimetrů, nejde o příliš spolehlivého pomocníka. Stačí menší trhnutí a šrouby padají na zem. Když jsme nahlédli dovnitř, zjistili jsme, že s magnetem, který je v konstrukci použit lepší výsledky očekávat nelze. Snad příště…

Dvě baterie na celý den postačí
1500 mAh kapacita NiCD akumulátorů je vzhledem ke spotřebě motoru štědrá. Dvojice baterií v základním kufříkovém balení postačí k tomu, abyste se mohli celý den věnovat snadným montážním pracím – ať už jde o práci v truhlářské dílně, nebo montáž roštů na stavbě. Zdá se, že ani montáž plechové střešní krytiny není na tuto šroubovák příliš velké sousto.

Jakmile však přecházíme ze šroubování na vrtání 12 milimetrových otvorů do krovu, abychom přišroubovali kleštiny ke krokvím, je zřejmé, že energie se utrácí rychleji, než dosud. Není se co divit – jde spíše o práci pro elektrickou vrtačku, než pro akumulátorovou šroubovák. Dobrou zprávou je, že rychlonabíječce trvá nabití akumulátorů pouhých 60 minut. Zatímco při příležitostném používání zůstává v kufříku, v dílně ji lze zavěsit na zeď, aby nepřekážela.

Také se vám stává, že se musíte o své nářadí s někým dělit? V takových situacích padne vhod elektronická indikace stavu akumulátoru. Po zatlačení tlačítka se na displeji objevuje procentuální stav kapacity akumulátoru. I když se jedná pouze o orientační ukazatel, lze se na něj spolehnout. Už se vám nestane, že z kufru vybalíte akumulátor, který nikdo nenabil jen proto, že si myslel, že je nepoužitý.

Co se skrývá uvnitř?
Nuže na tuto otázku vám nedá odpověď ani prodejce u pultu, ani výrobce ve svém katalogu. My jsme se rozhodli, že v našich testech nebudeme vynechávat odpovědi ani na tyto otázky. Sami brzy zjistíte, že mezi hobby nářadím existují rozdíly, které se odvíjejí od jeho ceny.

V tomto případě lze konstatovat, že do rukou dostáváte stroj se silným motorem a ocelovou převodovkou, která je pro odlehčení zapouzdřena do plastového tubusu. Tyristor řídící otáčky motoru je spolu s hliníkovým chladičem ukrytý v rukojeti, hned vedle LEDky. Indikátor stavu akumulátoru je samostatným blokem elektroniky. Vychází z napětí, aby podle předdefinovaného průběhu odhadl zbývající kapacitu. Je zřejmé, že se nejedná o žádnou kočku v pytli.

Rozhodně nezklame
Šroubovák Einhell RT-CD 14,4 nás zpočátku zaskočila svou hmotností a rozměry, na které je třeba si zvyknout. I když patří do segmentu hobby nářadí, zdá se, že se dostáváme kdesi do prostoru, kde lze počítat s intenzivním nárazovým zatížením. To potěší nejen ty, co se pustili do rekonstrukce rodinného domu a hledají „akučku“, která jim bude pomáhat při všech pracích, ale i ty, co víkendují ve své dílně.

Při pokládání plechové krytiny na garáži nám bylo jasné, že šroubovák více odpočívá než pracuje. Popravdě řečeno, jde o práci, kde je ideálním řešením 12 voltová platforma. Akumulátor jakoby vůbec neregistroval zátěž as motorem tomu také nebylo jinak. Moment jsme museli omezit na spojce na hodnotu 5, aby gumičky byly napnuté tak, jak mají být.

Situace se změnila, když bylo třeba po opakovaném odkládání pojistit spoje krokví s kleštinami závitovými tyčemi. Plochými vrtáky o průměru 12 milimetrů jsme vrtali 20 centimetrů hluboké díry do surového smrku a zde již bylo citelné, že kapacita akumulátorů není nekonečná. I když po motorické stránce se šroubovák hravě vypořádal se třemi desítkami děr, bez výměny baterie jsme se neobešli.

Montáž ocelového roštu z profilů pro sádrokarton v podkroví byl triviální úkol. Pracovat se dvěma kilogramy nad hlavou a v netradičních úhlech není pohodlné, je však jisté, že šroubování texů na spojích profilů není trestem. Zde jsme velmi ocenili zabudovanou LED svítilnu a vysoké otáčky při šroubování samořezných frézovacích šroubů do kovové konstrukce.

Své plusy ukázala šroubovák v truhlářské dílně při kompletování nábytku z předem připravených dílců. Jemná práce při předvrtávání, síla momentu při šroubování a dobrá manévrovatelnost nás oslovily. Dokážeme si ji představit i při letním budování altánu ze smrkového masivu či jiných prací kolem domu. V krátkosti řečeno – jedná se o model, který svým výkonem plně uspokojí.

المادة السابقة
المقالة القادمة
spot_imgspot_img