spot_img

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především...

Deprese jako nemoc

Opravdová deprese je pro člověka velmi skličující a ničivá....

Víte, na které plenky se můžete spolehnout, ať už máte novorozeně nebo batole?

Jednorázové plenky jsou často probírané zboží. Někdo řeší, jak...

Stolujte v přírodním duchu. Stačí mít dřevěné misky, příbory a další vybavení

Líbí se vám skandinávský styl v domácnosti? Máte doma jídelní...

Chcete investovat také na Pražské burze? Otestovali jsme XTB

X-Trade Brokers (XTB) je stálicí v sektoru obchodování na akciových trzích a jeho popularitu na Slovensku a v Česku zatím neohrozil ani nástup nových bezpoplatkových platforem.

Popularitu online brokerů, mezi které řadíme i XTB, zvýšila pandemie nového koronaviru, která vyhnala akciové tituly na nové rekordy, a tak spustila investiční šílenství. V letošním roce došlo k vystřízlivění, jelikož akciové trhy zažívají významné propady.

XTB i během investičního boomu varoval investory před riziky, nehrál si na spasitele. Otevřeně přiznává, že 77 procent účtů jeho retailových investorů je při obchodování ve ztrátě: „Měli byste zvážit, zda chápete, jak finanční rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko, že utrpíte finanční ztráty.“

INDEX přináší testy nejpopulárnějších online platforem pro investování na akciových trzích. Vybrali jsme brokery, kteří jsou v Evropě nejpopulárnější a regulovaní autoritou některého státu Evropské unie:

Je XTB bezpečný?
XTB vznikl v roce 2002 v Polsku, reguluje ho tamní Komise pro finanční dohled (KNF). Během své historie prošel také turbulentními výkyvy na akciových trzích a nespoléhá se jen na investiční laiky.

Důvěryhodnost platformě přidávají pobočky v sedmnácti zemích světa, od roku 2008 je má iv Bratislavě a Praze.

Prostředky klientů jsou podobně jako u jiných brokerů drženy na odděleném účtu. V případě insolventnosti brokera je do výše 20 tisíc eur chrání garanční fond Státního depozitáře cenných papírů v Polsku.

Akcie XTB jsou veřejně obchodovány na varšavské burze, takže informace o finančním zdraví brokerské společnosti jsou veřejně dostupné. Je to velká výhoda například oproti konkurenčnímu Tradingu 212, který má finanční kuchyni zamčenou před veřejností.

Naposledy XTB zveřejnila údaje za poslední čtvrtletí 2021. Uvádí v nich čistý zisk 15,1 milionu eur, což představuje meziroční růst o více než 60 procent. Za celý loňský rok se zisk vyšplhal na 52 milionů eur.

Loni XTB získal 189 tisíc nových zákazníků, jejich celkový počet stoupl na 429 tisíc. Postaral se o to nejen boom na akciovém trhu, který k investování přitáhl běžné smrtelníky, ale také silný marketing brokera v Evropě a Latinské Americe. Na reklamu, jejíž tváří je fotbalový trenér José Mourinho, utratil loni 20 milionů eur.

Jaké jsou poplatky
Peníze na investiční účet v XTB lze převést třemi způsoby. Prvním je bankovní převod, který je sice zdarma, ale peníze vám dorazí na účet až druhý pracovní den.

Převod peněz přes PayPal nebo platební kartu je okamžitý, ale není zadarmo. V případě převodu v eurech si broker vezme provizi 0,7 procenta, převod v dolarech je o něco dražší (0,95 procenta).

Na investora čeká také poplatek za konverzi. Pokud je jeho účet veden v jiné měně, než v jaké je denominována například nakupovaná akce, brokerovi uhradíte 0,5 procenta za konverzi. Vyhnout se tomu můžete tak, že si kromě eurového účtu otevřete i dolarový. Případně si eura za dolary výhodněji zaměníte například v Revolutu a následně si je převedete do XTB.

Pokud jde o výběr z investičního účtu, ideální je provádět alespoň sto eur, protože při nižších částkách si broker účtuje poplatek ve výši 10 eur.

V případě neaktivnosti na klientském kontě během uplynulých dvanácti měsíců – tedy pokud neuskutečníte žádný obchod nebo vklad – strhává broker desetieurovou pokutu.

XTB vydělává na klientech i prostřednictvím takzvaných spreadů, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou aktiva. Na rozdíl od konkurentů je má o něco níže a zejména je velmi přehledně zveřejňuje.

Spread na nejznámější měnový pár (euro k americkému dolaru) je 0,00009, v případě bitcoinu 0,22 až 0,35 procenta. U akciových titulů a ETF je spread variabilní – například při akci JPMorgan Chase za 237,12 dolaru činí 12 centů, tedy 0,05 procenta, při akci Applu je to 0,03 procenta.

Po překročení stotisícového obratu v jednom kalendářním měsíci uvaluje broker na klienta i poplatek 0,2 procenta (minimálně 10 eur) za zprostředkování transakce s akciemi a ETF.

Příklad: Klient během kalendářního měsíce uskuteční čtyři transakce v celkové hodnotě 95 tisíc eur. Pokud udělá další obchod ve výši 7500 eur, tak z částky nad sto tisíc eur, tedy z 2500 eur zaplatí extra poplatek. Jelikož 0,2 procenta z 2500 eur je pět eur, zaplatí poplatek v ceníkové minimální výši deset eur.

Broker má v ceníku také poplatek za zprostředkování obchodu s deriváty ve výši 0,08 procenta, minimálně však osm eur na jednu transakci.

Co (ne)nabízí XTB
Na platformě XTB lze obchodovat s klasickými akciemi, forexem, ETF fondy či kryptoměnami. V nabídce má také deriváty CFD, které umožňují přes páku spekulovat na růst nebo pokles měnových kurzů, akcií, komodit a kryptomen. Výhodou XTB je, že na rozdíl od konkurence nabízí také akcie na české burze.

Nevýhodou platformy XTB pro menšího investora je minimální objem investice ve výši alespoň sto eur. Pokud například stojí jedna akce stojí 50 eur, musíte jich koupit alespoň dvě.

Broker na rozdíl od několika konkurentů nepodporuje ani frakce akcií. Investor si musí koupit celou akci, což je u titulů jako Amazon nebo Alphabet, které stojí kolem tří tisíc eur, pro běžného člověka příliš velká investice. (I proto oba americké giganty nedávno ohlásily takzvaný split akcií, jehož cílem je snížit jejich cenu tak, aby byly dostupné většímu okruhu investorů.)

Aplikace platformy (XStation 5) je přehledná, byť v porovnání s eTorem či Tradingem 212 je sofistikovanější, takže nezkušený investor si na ni bude muset nejprve zvyknout. Klient má k dispozici dva způsoby investování.

Platforma XStation 5 od brokera XTB (zdroj: XTB)
Prvním je okamžitá exekuce – nákup se zrealizuje hned po odeslání příkazu za nejlepší dostupnou cenu, přičemž obchodník nastavuje, jaký objem akcií se nakoupí. Druhou možností je čekající objednávka, při které investor zadává objem investice a limitní cenu, za kterou je ochoten nakupovat nebo prodávat. Objednávka se zrealizuje až ve chvíli, kdy tržní cena vzroste nebo klesne na požadovanou hodnotu.

XTB má přehlednou slovenskou mutaci webstránky, broker v ní odpovídá na řadu základních otázek. Smluvní dokumenty jsou v češtině, což je velká výhoda pro investora se slabší angličtinou.

V případě problémů můžete brokera kontaktovat telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím online chatu. Call centrum funguje 24 hodin během pracovních dnů. Během testu nám zavolal pracovník XTB a zeptal se, jestli registrace proběhla v pořádku. E-mailem poslal na sebe kontakt pro eventuálně další otázky.

V minulosti klienti vyčítali XTB, že neposkytuje dokument W-8Ben, který umožňuje snížit daňové zatížení dividend z amerických akcií. Tento hendykep odstranil broker letos v lednu. To v praxi znamená, že klient zaplatí srážkovou daň z dividend ve výši 15 procent již u brokera a už nemusí platit další daň na Slovensku.

spot_imgspot_img