spot_img

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především...

Deprese jako nemoc

Opravdová deprese je pro člověka velmi skličující a ničivá....

Víte, na které plenky se můžete spolehnout, ať už máte novorozeně nebo batole?

Jednorázové plenky jsou často probírané zboží. Někdo řeší, jak...

Stolujte v přírodním duchu. Stačí mít dřevěné misky, příbory a další vybavení

Líbí se vám skandinávský styl v domácnosti? Máte doma jídelní...

10 čísel z ergonomie kuchyně a koupelny

Zásady ergonomie mají jasná pravidla. Několik se spojuje s polohou vybavení kuchyně a koupelny. V rámci nich jsou určeny rozměry a standardní výšky, jejichž dodržení nám zajistí pohodlí a bezpečnost při pohybu.

 1. Výška kuchyňského dřezu – 86 cm
  Standardní výška dřezu je 86 cm, ale v závislosti na výšce obyvatel se může pohybovat v rozmezí od 85 do 90 cm. Uvedená výška se počítá v souvislosti s horní hranou dřezu, tedy s úrovní kuchyňské linky.
 2. Výška odtoku ve dřezu – 55 cm
  S rozměry pro kuchyňský dřez souvisí také doporučená výška odtoku. Pokud je dřez ve standardní výšce, pak by měl odtok dosahovat úrovně 55 cm. V rámci ergonomických zásad se udává i doporučený průměr odtoku, který má mít v takovém případě 5 cm.
 3. Výška nástěnné baterie – 115 cm
  Pro nástěnné baterie zavěšené nad kuchyňským dřezem je standardem 115 cm. U stojatých baterií se výška neuvádí, protože ty jsou nainstalovány na úrovni horní hrany dřezu, tedy na úrovni kolem 86 cm.
 4. Výška umyvadla v koupelně – 85 cm
  I umyvadlo v koupelně se doporučuje montovat ve standardní výšce. Ta dosahuje 85 cm, ale někde se uvádí i 90 cm, přičemž oba z těchto údajů jsou platné pro horní hranu umyvadla.
 5. Výška nástěnné baterie – 115 cm
  Rozdíl ve výšce nástěnné baterie v kuchyni a v koupelně není žádný. Podobně jako baterie nad dřezem, i ta nad umyvadlem v koupelně by měla být namontována ve výšce 115 cm.
 6. Výška odtoku umyvadla – 53 cm
  U odtoků umyvadel v kuchyni a v koupelně už rozdíly jsou. Zatímco odtok pod kuchyňským dřezem se má montovat na úrovni 55 cm, ten v koupelně se doporučuje umístit o 2 cm níže. Menší má být také jeho průměr, který by neměl přesáhnout 40 cm.
 7. Výška vany – 60 cm
  Přestože některé modely vany jsou extrémně široké, jejich výška by měla dosahovat „jen“ 60 cm, alespoň tak to platí pro úroveň horní hrany vany. Příliš vysoká vana by mohla způsobovat komplikace při vstupu a výstupu i lidem bez problémů s mobilitou.
 8. Výška baterie k vaně – 75 cm
  Zjednodušený přístup ke sprše umožní namontování baterie jen pár centimetrů nad úrovní horní hrany vany. Podle zásad ergonomie má tato výška dosahovat 75 cm, takže jen o 15 cm více než samotná vana.
 9. Výška závěsného WC – 40 cm
  V případě na zemi nainstalovaných WC závisí jejich výška na vybraném modelu. U závěsných modelů ji určuje obecný rozměr, podle kterého má být horní hrana tohoto druhu WC na úrovni 40 cm. Stejná výška se doporučuje i pro bidety.
 10. Výška pisoáru – 108 cm
  Kdo chce mít doma pisoár, tomu se doporučuje nechat si jej umístit až do výšky nad 1 metr. Standardní výška jeho horní hrany je totiž 108 cm, přičemž odtok o přesném průměru 4 cm se montuje na úrovni 35 cm.

Uvedené standardní rozměry jsou platné pouze pro osoby s průměrnou výškou a bez omezení mobility. V případě jakéhokoli omezení se musí přizpůsobit individuálním nárokům dané osoby.

spot_imgspot_img